A A A A+

Pierwszego kwietnia 1882 roku urodził się Franciszek Turek, artysta malarz, który większą część swojego życia i swojej twórczości poświęcił utrwalaniu widoków swojego ukochanego Krakowa. Pozostawił po sobie olbrzymią spuściznę, plasującą go w czołówce twórców oddanych miastu. Z niespotykaną pasją dokumentował malownicze zaułki, sienie, podwórza, detale architektoniczne oraz zagrożone wyburzeniem budynki. Prace jego, cechują się nie tylko walorami artystycznymi, lecz w wielu przypadkach są jedynym świadectwem ikonograficznym Krakowa z początku XX wieku.

W zasobach Archiwum Narodowego w Krakowie znajduje się około 100 prac Franciszka Turka, część z nich mamy przyjemność przedstawić Państwu na naszej wirtualnej wystawie >>  Dawny Kraków w rysunkach Franciszka Turka

Wystawa stanowi uzupełnienie filmu: Luminarze. Franciszek Turek (1882-1947) opowiadającego o artyście.

 

W ramach cyklu „Luminarze” poświęconego wybitnym mieszkańcom Krakowa zasłużonym dla nauki, kultury i sztuki przygotowaliśmy również filmowy pokaz archiwaliów zadedykowany Ambrożemu Grabowskiemu, a już za miesiąc zaprezentujemy materiały archiwalne na temat Józefa Kuczyńskiego – mistrza fotografii portretowej.

Zobacz także