A A A A+

W ramach Międzynarodowego Tygodnia Archiwów (8-14 czerwca 2020 r.) zapraszamy na „wirtualny spacer” po Archiwum Narodowym w Krakowie. W części pierwszej zapraszamy do obecnej siedziby głównej przy ul. Siennej 16 w Krakowie.

Kliknij i obróć zdjęcie panoramiczne 360 stopni.

Miłego zwiedzania!


Budynek centrali Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16, widok od strony plant. Późnobarokowa kamienica powstała według projektu znanego architekta Franciszka Placidiego i do 1878 r. była głównie siedzibą szpitali i urzędów. Przekazanie przez Radę Miejską Krakowa budynku na cele archiwalne, umożliwiło powstanie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa (1887-1952).


Widok kamienicy przy ul. Siennej 16, od strony południowej fasady. Z uwagi na remont sąsiedniej kamienicy nie możemy niestety pokazać dziedzińca wewnętrznego z pomnikiem Kraka walczącego ze smokiem autorstwa Franciszka Kalfasa. Modernistycznej rzeźby wykonanej z czerwonego piaskowca z 1929 r.


Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16, w historycznej siedzibie Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. W gabinecie znajduje się komplet dębowych mebli z początku XX wieku, złożony z biurka, trzech regałów bibliotecznych, ławy, dwóch foteli i dwóch krzeseł, których siedziska obito skórą. Meble odznaczają się prostą formą, a ich wspólnym elementem zdobniczym jest motyw blendy, na oparciach siedzisk wykorzystany w formie fryzu. Ściany dekorują rysunki Stanisława Wyspiańskiego wykonane przez niego w 1896 roku, podczas restauracji polichromii w kościele św. Krzyża w Krakowie. Prace te o tematyce pasyjnej zostały przekazane do zbiorów Archiwum w 1904 roku przez Kasę Oszczędności miasta Krakowa. Na stole leży Księga pamiątkowa wykonana przez Roberta Jahodę w 1914 r. Zapraszamy do obejrzenia wystawy na temat tego pięknego woluminu. https://archiwalneopowiesci.ank.gov.pl/wystawa/ksiega-pamiatkowa-archiwum-narodowego-w-krakowie/

 


Czytelnia na parterze budynku Archiwum Narodowego w Krakowie przy ul. Siennej 16 w Krakowie. W przeszłości sala ta była wykorzystywana do eksponowania pamiątek miejskich.


Świętuj z nami Międzynarodowy Tydzień Archiwów!
#IAW2020 #MTA2020 #MDA #MDA2020

 

(fot. Lilianna Pochwalska)

Zapraszamy na drugą część spaceru >>

Zobacz także