Koronacja Kazimierza
[…] O świcie w dzień św. Marka, książę Kazimierz, ubrany przez biskupów w pałacu w szaty królewskie i przyprowadzony do katedry krakowskiej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława w asyście biskupów: krakowskiego Jana, poznańskiego Jana, włocławskiego Macieja, lubuskiego Stefana oraz licznie zgromadzonych i wyrażających swoje poparcie panów i szlachty polskiej, zostaje namaszczony i ukoronowany na króla polskiego, małżonka zaś jego Anna na królową […] a dzień ten i dalsze, następne dni spędzono w wielkiej radości i uciesze wszystkich, na tańcach, turniejach i uciechach.
(Jan Długosz, Roczniki, czyli Kroniki sławnego Królestwa Polskiego)
Z okazji, przypadającej w tym roku, 680-rocznicy koronacji Kazimierza Wielkiego na króla Polski pragniemy zaprezentować Państwu materiały archiwalne ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i Oddziału w Bochni, które zostały wykorzystane do przygotowania wystawy „Kazimierz sławny i z czynów Wielki”.
Wystawa została zorganizowana z okazji 700-lecia urodzin króla Kazimierza zwanego Wielkim. Jej otwarcie miało miejsce 14 maja 2010 r. w Zamku książąt Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, gdzie była prezentowana do 31 sierpnia 2010 r. Wystawie towarzyszyła sesja naukowa przygotowana we współpracy z Instytutem Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Tytuł wystawy został zaczerpnięty z Roczników Jana Długosza, a motywem przewodnim ekspozycji były cytaty z kronik: Janka z Czarnkowa, Jana Długosza i Kroniki katedralnej krakowskiej. Wystawę przygotowano z myślą o szerokiej publiczności, głównie młodzieży szkolnej, ale dzięki eksponowanym obiektom zachowała ona charakter naukowy. Obok pergaminów wyeksponowano także pieczęcie: Władysława Łokietka, Kazimierza Wielkiego, oraz pieczęcie miast – Krakowa, Bochni czy założonego przez króla i nazwanego od jego imienia miasta Kazimierz. Dokumentom towarzyszyła liczna, głównie dziewiętnastowieczna ikonografia, ukazująca przede wszystkim wyobrażenia Kazimierza Wielkiego, najstarsze widoki Krakowa czy ubiory z drugiej połowy XIV w. pochodzące z litografii Jana Matejki.
Barwności ekspozycji dodały repliki strojów dworskich oraz habitów zakonnych, dominikanek i cystersów, a także ówczesnych szat biskupich. W osobnej gablocie zaprezentowano kopie średniowiecznego uzbrojenia: sztylet, miecz oraz kord i kolczugę rycerską wraz z hełmem. Archiwum Narodowe w Krakowie, jako organizator, bazowało przede wszystkim na zbiorach własnych, udostępniając zwiedzającym różnorodne materiały
Przejdź do zdjęć