Tereny prawobrzeżnej Wisły przyciągały przedstawicieli różnych gałęzi przemysłu. Jakub i Herman Kamslerowie w 1889 r. założyli Pierwszą w Galicyi Krajową Fabrykę Braci Kamsler w Podgórzu pod Krakowem. Przedsiębiorstwo zlokalizowane przy ul. Dąbrowskiego 7 (obecnie Powstańców Wielkopolskich) produkowało odlewy żelazne dla przemysłu budowlanego i maszynowego. Przemysł lekki reprezentowała Krakowska Fabryka Mydła C. Śmiechowskiego, zał. w 1913 r. na Zabłociu. Wytwarzano w niej mydło do golenia, mycia, glicerynę i świece stearynowe. Po II wojnie światowej zakład połączono z firmą Przemysł Lekarsko-Kosmetyczny Miraculum.
Atrakcyjna lokalizacja Podgórza oraz duża ilość niezagospodarowanych terenów miejskich, umożliwiających powiększanie przestrzeni produkcyjnej i rozwój zakładów, zachęcały przedsiębiorców z Krakowa i gmin sąsiednich do przenoszenia swoich fabryk na prawy brzeg Wisły.
W 1896 r. produkcję na ul. Kalwaryjską, a następnie ul. Parkową przeniósł Michał Dobrowolski, właściciel Fabryki Waty i Opatrunków otwartej w 1886 r. w Nowej Wsi. Okazały zakład produkcyjny zaopatrywał w towary farmaceutyczne, tj. opatrunki, plastry, pastylki i ekstrakty roślinne całą Galicję. Ponadto wytwarzał kosmetyki: wodę kolońską, perfumy, pomadki, puder czy środki do pielęgnacji włosów.
Decyzję o zmianie lokalizacji podjął także Józef Gorecki, właściciel założonej w 1890 r. Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józef Gorecki, pierwotnie mieszczącej się na Kazimierzu, przy ul. Wawrzyńca 26. Firmę przeniesiono w 1912 r. na Zabłocie do budynków przy ul. Romanowicza 5. Wyroby Goreckiego były powszechnie znane i cenione. W zakładach powstał m.in. żelazny krzyż zdobiący szczyt Giewontu.
Pod koniec XIX w. obserwujemy w Podgórzu wzmożony rozwój przemysłu spożywczego, zwłaszcza branży cukrowniczej. Dzięki kolei, która zapewniała szybki dowóz niezbędnych do produkcji składników, możliwy był import m.in. kakao czy wanilii. Jedną z najstarszych firm cukrowniczych wytwórnię „Kryształ” Parowa Fabryka Warszawskich Cukrów i Czekolady założono w 1914 r. przy ul. Lwowskiej 30. W czasach największej świetności produkowała 600 ton cukierków i 200 ton czekolady rocznie oraz zatrudniała 100 pracowników. Swoje sklepy prowadziła w Krakowie, Tarnowie i na Śląsku. W 1921 r. przy ul. Krakusa 7 otwarto Optimę wytwarzającą czekoladę, herbatniki, ciastka i wafle, a w 1929 r. z Dębnik przeniesiono Fabrykę Wyrobów Czekoladowych Józef Pischinger i Ska. Ta ostatnia w pierwszym roku działalności wyprodukowała 240 ton słodyczy. W latach 30. zatrudniała ponad trzysta osób i należała do największych pracodawców w Krakowie.