Na czele placówki stanął Jan Trawiński, ps. „Pludrakowski”, ur. 22 sierpnia 1898 r. w Bieżanowie, syn Jana Trawińskiego vel Stanisława Pludrakowskiego ze Szczekocin w Królestwie Polskim, powstańca z 1863 r. Jako uczeń C.K. V Gimnazjum w Krakowie należał do różnych organizacji, przewodząc miejscowej młodzieży. W czasie wojny prowadził działalność niepodległościową wśród uczniów szkół średnich w Krakowie. Z końcem 1916 r. nawiązał za pośrednictwem krewnych i znajomych kontakt z działaczami POW w Królestwie, skąd jego ojciec jako powstaniec styczniowy wyemigrował.
W 1917 r. zorganizował jedną z pierwszych sekcji POW w Krakowie, z której mieli się rekrutować przyszli dowódcy i instruktorzy. Sam stanął na czele organizacji w Bieżanowie jako komendant placówki liczącej co najmniej kilkudziesięciu członków. Jego zastępcą był Stanisław Pisula, a jednym z dowódców jego brat bliźniak Henryk.
Jan Trawiński w 1917 r. zdał maturę, został studentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w międzyczasie podjął pracę na kolei. Zmarł 8 maja 1920 r. w Bieżanowie, gdzie został pochowany na miejscowym cmentarzu.
69. Grób na cmentarzu parafialnym w Bieżanowie, gdzie jest pochowany Jan Trawiński, powstaniec styczniowy i prawdopodobnie jego syn Jan Trawiński, komendant placówki POW w Bieżanowie
Archiwum Narodowe w Krakowie 2018